Video: Historie pizzy od nejstarších dob až po naše dny

12.09.2017 Pizzerie Morava

Video: Historie pizzy od nejstarších dob až po naše dny

Staré časy

Pizza je jeden z nejpopulárnějších a nejstarších druhů jídel v dějinách lidstva. Myšlenka na výrobu téměř podobného jídla určitě vznikla před naším letopočtem. Podobné na pizzu jídla měli dokonce v starověkem Babylonu, Egyptě a Řecku. Pravě proto, s velkou mírou pravděpodobností, můžeme říct že Římané určitě měli tuto „placku se vším”.

V debatě o původu termínu „pizza“ lingvisté stále lámou kopí. Někteří věří, že slovo pizza je blízkým slovu piazza (náměstí) a piatto (talíř). Další připomínají, že v prvních stoletích našeho letopočtu „picea“ říkalo se koláčků s kořením, pečenému v peci. Je fakt, že na počátku 2. tisíciletí na území dnešní Itálie, již podávali plácky s olivovým olejem a různými přísadami a náplní.

Středověk a Nová doba

Různé metody výroby pizzy, stejně jako rychlý nárůst různých variant těchto metod, připadá na období Středověku. Pravě tehdy, šlechta a panovníky přestali stydět se a přiznali svou lásku k jídlu prostých lidí.

Již na začátku 16 století pizza začala vypadat tak, jak je známe. Stalo se to díky zjeveni rajčat na území Evropy. Do Itálie rajčata dorazili v roce 1522, díky Španělům, které je přivezli z Nového Světa. Ve stejném století, řecké obyvatelstvo Apeninského poloostrovu modernizovalo svůj recept placek a začali přidávat na ně rajčata, které díky tomu rychle se stali mimořádně populární mezi prosté lidí.

Již na začátku 17 století Italové začali vnímat pizzu jako vlastní vynález. Kromě toho, v tento čas se objevili lidí, které měli pečení pizzy jako řemeslo. Říkaly se jim — pizzaiolo.

V roce 1772 šlechtic Jenaro Spadaccini vyřešil problem, který dělil staly chudých a panovníků. Za prvé, dříve těsto na pizzu se míchalo nohama, což bylo nepřijatelné pro šlechtu. Za druhé, pizza jedla rukama, což bylo přísně zakázáno tehdejšími názory a pravidla panovníků. Král Ferdinand měl velmi rád pizzu, ale nemohl si je dovolit jíst, jako nobelman. Díky němu Spadaccini zavedl dvě novinky: těsto začali hnětat speciální metlou a jíst pizza začali vidličkou.

Stoletím později, královna Itálie Margherita z Savoje navštívila se svým manželem Umberto 1. Neapol a nabídla mu ochutnat jídlo, které měli rádi místní obyvatele. Pro takový případ byl pozvaný známý pizzeola. Jmenoval se Pappino Brandi (některé zdroje říkají a jiné jmena). Kuchař udělal svůj úkol „na jedničku“, nabídl královské rodině tři pizzy. Jedna z nich měla barvy italské vlajky (červená rajčata, bílá mozzarella a zelená bazalka) a měla velký úspěch u královny. Šéfkuchař hned jmenoval tuto pizzu na počest královny. Od té doby Margherita je považována za jeden z nejvíce vybraných druhů pizzy a stala známa po celém světě.

Po uznání pizzy královskou rodinou, popularita pizzy se rozvije dodnes. Například, v Neapoli v roce 1830 byla otevřena první pizzerie „Port Alba“. V dnešní době je tahle pizzerie Mekkou gastro cestováni. Dnes existuje více než druhů 2000 pizzy, ale klasika zůstává klasikou. Názvy nejstarších druhů pizzy, jako Margherita, nebo Marinara, zná většina obyvatel planety.

Světové uznáni

Na konci 19. a začátku 20. století velký počet Italů odstěhoval se z různých důvodů po celém světě. Díky tomu, pizza rozšířila Evropou, USA, Latinskou Amerikou a Asie. Dnes je těžké si představit zemi, v níž nenajdete pizzerii. Je tomu spousta příčin, ale hlavní jsou tři:

  1. Dá se pizzu upéct s nejrůznější náplně;
  2. Pečení nepotřebuje speciální vybavení (i když pravou italskou pizzu dělají ve speciálních dřevěných pecích);
  3. Pizza je dost rychlá ve výrobě, a proto stala se tím produktem, který mohl uspokojit poptávku po rozvozu jídla domu. Zvláště rozvoz pizzy popularizovali americké filmy;

Jak se peče pravá italská pizza?

Hlavní pravidlo je pečení s láskou. Pokud mluvíme o konkrétních druzích pizzy, tak nejvíce standardizované jsou recepty populární Margherity. V roce 2004 italská vláda ve své oficiálních zprávách publikovala recept pravé Neapolské pizzy. Předpis zněl, že průměr pizzy nesmí přesáhnout 35 centimetrů a těsto by mělo být tenké a křupavé. Mezi povinné suroviny — pravá mozzarella a speciální druh rajčat. Z doplňků je povoleno používat pouze bazalku, olivový olej a česnek.

Chcete se dozvědět jaká by měla být skutečná pizza? Objednejte si rozvoz pizzy zdarma po Brně v pizzerii Morava. Děláme rozvoz pizzy, těstovin a salátů podle klasických italských receptů. Už do hodiny můžete si dat pravou a chutnou pizzu, kterou dovezeme přímo k vašim dveřím.

No Comments

ODESLAT KOMENTÁŘ

Sign up for our newsletter and get 20% discount on the next order.

pizzeriemorava

Simplify ordering pizzas in the future

Register now
nahrává se...
Запросов 211, за 0,536 секунды.